145 років тому у Запоріжжі з’явилася своя залізнична станція

145 років тому у Запоріжжі з'явилася своя залізнична станція

Залізничні колії прокладали зі сторони Харкова, через Олександрівськ до Севастополя протягом двох років. 15 листопада 1873 року на станцію тоді Південну, а нині Запоріжжя-1 прибув перший паровий потяг.

Сьогоднішня робота вокзалу — це результат праці кількох тисяч людей: провідників та машиністів, касирів та прибиральниць, слюсарів та механіків та ще сотень інших спеціалістів. І більшість з них залізничній справі присвятили не один десяток років свого життя.

Втім, появу залізничного сполучення у Запоріжжі, а тоді Олександрівську, мало хто пригадає. Адже своя станція тут з’явилась ще 145 років тому і вона мала поєднати станцію Лозову у Харкові (де вже було сполучення з російським Курськом) із Севастополем.

Залізничні колії прокладали зі сторони Харкова, через Олександрівськ до Севастополя протягом двох років. 15 листопада 1873 року на станцію тоді Південну, а нині Запоріжжя-1 прибув перший паровий потяг.

Після активної атаки німецьких бомбардувальників у січні 1944 року від старої будівлі станції практично нічого не залишилось.

Тимчасово функції вокзалу почала виконувати місцева торгова лавка — гарна двоповерхова будівля із великим металічним куполом у ті часи знаходилась на місці сучасної парковки на площі перед вокзалом. У післявоєнні роки станцію почали відбудовувати майже з нуля, і вже у 54-році урочисто відкрили новий залізничний комплекс Запоріжжя-1.

Разом із вокзалом змінювалась і Привокзальна площа. Це засвідчують архівні фотографії — ще у 60-х роках на площі можна було побачити пішохідну алею із рядами величеньких ялинок.

До того ж, іще тоді на площі існувала та сама будівля, яка тимчасово виконувала функції вокзалу під час війни — торгова лавка, а у радянські часи привокзальний гастроном. А наприкінці 19-го століття гостей міста зустрічала ще й невеличка церква.

Ще одна історична подія тісно пов’язана із Привокзальною площею — повстання робітників у 1905 році. Тоді площа стала однією із останніх барикад повсталих працівників заводів та залізничних майстерень. У 20-роках 20-го століття на честь цих подій був встановлений пам’ятний обеліск.

У 2000-х роках вокзал відреставрували до його сьогоднішнього стану: оновили зовнішній вигляд та покращили технологічно. А от стан площі Привокзальної і досі залишається не найкращим: ялинки та сквер наприкінці минулого століття замінили на асфальт та стоянку для автомобілів, які зустрічають гостей Запоріжжя разом із величезною недобудовою та супермаркетом і досі.

[embedded content]

Источник: https://tv5.zp.ua/news/145-rokiv-tomu-u-zaporizhzhi-zyavilasya-svoya-zaliznichna-stantsiya/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top