Банки та війна: що змінилось?

24 лютого 2022 року — день, коли почалося повномасштабне військове вторгнення РФ на територію України. Цей день змінив життя як звичайних українців, так і власників бізнесу. Банківський сектор не став винятком: з 24 лютого були введені нові правила роботи, а також встановлені нові ліміти. В матеріалі розповідаємо, що та як саме змінилось.

Режим і графік роботи

З огляду на ситуацію в кожному окремому регіоні, банки переглянули графіки обслуговування клієнтів, а також вимушено закрили певні відділення: так, з початку війни понад 200 відділень припинили роботу, а 4 банківські установи й взагалі повністю вийшли з ринку України. Наразі більшість пунктів обслуговування функціонують з 9 до 18, однак в областях, де комендантська година починається раніше 00:00, а ймовірність обстрілів досить висока, відділення працюють до 16-17 години дня.

Наприклад, банк Південний на bank.com.ua продовжує працювати та надавати послуги навіть в умовах вимкнення світла завдяки приєднанню до мережі Power Banking.

Кредити

Серед головних змін — припинення видачі нових кредитів. Так, з огляду на ситуацію та фінансові складнощі, певні банки припинили видавати нові позики. Крім цього, більшість установ з 24.02 тимчасово ввели кредитні канікули, протягом яких не нараховувались відсотки, пеня та штрафи, щоб допомогти позичальникам відновити свої доходи та мати змогу не віддавати останнє на погашення боргу. Наразі дія кредитних канікул закінчилась, однак за Законом, навіть за прострочену заборгованість штрафи та пеня не повинні нараховуватись.

У 2023 році банки пропонують боржникам послуги реструктуризації боргу, а також нові кредитні канікули, якщо змоги вносити платежі за кредитом тимчасово немає.

Ліміти НБУ L-sJYzcenCgsJbl2TJgTTTRCVL3La39y8mrlReP_RCylGGH9TQrIAjFNmjNOLopZGSJHeR_NMnO4_f7oTrhWQviKK8LhqlflZJMBxUAws_Z840AkTSvrz6ID9XJp8BfsLyWwu7XFOXVaHwjIFR56VOU

Одразу після початку повномасштабного вторгнення, Нацбанк України ввів певні ліміти на операції з готівкою та безготівковими коштами, серед яких:

Зняття готівки — 100 000 грн на добу;Зняття готівки в торгових точках (магазини, АЗС тощо) — 6000 грн за одне зняття;Зняття валюти з гривневих карток поза межами України — 50 000 грн на місяць;Безготівкові покупки за кордоном — 100 000 грн на місяць.

Крім цього, НБУ зафіксував курс долара до гривні на рівні 36,5 грн, а також заборонив небанківським установам, які проводять операції з обміну валют, відображати на вуличних табло актуальні курси обміну. Обміняти гривню на іноземну валюту можна і в банку, однак для цього знадобиться відкрити депозит строком на 3 місяці, і лише після цього періоду отримати в касі банку визначену суму валюти.

Депозити

На відміну від кредитів, банки активно залучають кошти клієнтів для відкриття депозитів. З останніх змін — підвищення ставки за вкладами у гривні аж до 18% річних. Водночас винагорода за валютні депозити залишилась незмінною та наразі становить від 0,01% до 1% річних. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Источник: https://akzent.zp.ua/banki-ta-vijna-shho-zminilos/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top