Держава платила сонячним станціям брата Ростислава Шурми за електроенергію в окупації — ЗМІ

Сонячні станції, які зараз знаходяться під тимчасовою окупацією росіян, отримували оплату за «зеленим тарифом» до літа 2023 року. Хоча, ймовірно, вони не мали зв’язку з об’єднаною енергосистемою України. Про це йдеться у матеріалі Аліси Юрченко на Bihus.Info.

Співвласником цих станцій є близьке оточення заступника керівника ОП Ростислава Шурми.

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну, кілька десятків «зелених» станцій потрапили під окупацію. Серед них — сонячні станції ТОВ «КД Енерджі 2», ПП «Нацпрод», ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя», ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і ТОВ «Грандпауєр ЛЛС», які розташовані у Запорізькій області.

За інформацією Bihus.Info, з липня 2022 по липень 2023 року ці компанії сукупно отримали понад 320 млн гривень оплати за електроенергію за «зеленим тарифом» від державного підприємства «Гарантований покупець». Для «КД Енерджі 2», «Нацпрод» і «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» з проплат неможливо виділити розрахунки за боргами попередніх періодів (якщо такі відбувались – ред.).

Співвласником ТОВ «КД Енерджі 2» і ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» є брат посадовця ОП Ростислава Шурми — Олег Шурма. Станція ПП «Нацпрод» також згадується серед реалізованих проектів на корпоративному сайті, де зібрані «зелені» проекти Олега Шурми і партнерів.

Співвласником ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і ТОВ «Грандпауєр ЛЛС» є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близьким до нього співробітником.

Оплату за «зеленим тарифом» в окупації також отримували ряд інших виробників. Наприклад, сонячні електростанції компаній «Скіфія-Солар-1» і «Скіфія-Солар-2» бізнесмена Василя Хмельницького та його партнерів, а також інші, менш відомі виробники.

Щодо проблем з оплатами станціям в окупації, по-перше, за даними, отриманими від «Укренерго» з посиланням на обленерго, більшість станцій, що перебувають на тимчасово окупованій території Запорізької області, працюють в несинхронному режимі з об’єднаною енергосистемою України з 1 липня 2022 року. Тобто вони не мали фізичного зв’язку з нею через пошкоджені або відключені лінії електропередач. Відтак електроенергія з СЕС в окупації, найімовірніше, не могла потрапити на український ринок і не могла бути продана там. Згідно українського законодавства, ДП «Гарантований покупець» повинно оплачувати електрику, яку продає на ринку. Оплата за електрику, яку ДП не могло продати, означає збитки для державного підприємства.

По-друге, дані про обсяги виробленої електрики, передані представниками станцій до обленерго, а звідти до «Укренерго», яка потім передавала їх ДП «Гарантований покупець» для оплати, в принципі неможливо перевірити через відсутність дистанційного зв’язку з обладнанням.

Співвласник компаній «КД Енерджі 2» і «Нацпрод» — Сергій Дядечко, запевнив Bihus.Info, що за його даними, електроенергія з цих двох СЕС зараз йде в енергосистему України (від редакції – є серйозні підстави сумніватися у достовірності цих тверджень).

Представник ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і «Грандпауєр ЛЛС», який попросив залишити його ім’я анонімним, повідомив, що компанії не мають технічної можливості визначити, в яку енергосистему йшла електроенергія. За його словами, до квітня 2023 року дані про генерацію, зафіксовані на лічильниках СЕС, вдавалось передавати до обленерго «партизанськими методами» від співробітників, які залишились в окупації. Він вважає цю електроенергію українською і такою, що мала оплачуватися державою, навіть якщо вона не могла бути продана на українському ринку, оскільки компанії мають кредитні зобов’язання перед банками. Запис телефонної розмови є в розпорядженні Bihus.Info, однак на прохання співрозмовника він не використаний у відеоверсії матеріалу.

Контактувати з Олегом Шурмою не вдалося. Ростислав Шурма на письмовий запит редакції не відповів.

З липня 2023 року розрахунки з «зеленими» станціями, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, за електроенергію, вироблену після окупації, призупинені. «Укренерго» повинна передавати ДП «Гарантований покупець» нульові обсяги генерації, якщо не має впевненості в тому, що станція працює в синхронному з ОЕС режимі, однак задекларовані виробниками показники мають зберігатися для розрахунків після деокупації. Таке рішення прийнято за результатами наради в Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг.

Питання про те, що робити з оплаченими коштами, наразі залишається невирішеним. В Нацкомісії з енергетики повідомили, що влітку 2023 року на нараді в Міненерго обговорювали кілька варіантів: врахування цих коштів як оплату боргів за періоди до початку окупації або звернення до виробників за поверненням коштів. «Коли «Гарантований покупець» звернувся до виробників, багато виробників відмовились це зробити. Відмовились повернути кошти», – зазначає Ілля Сідоров, директор Департаменту енергоринку НКРЕКП.

Це питання потрібно врегулювати окремим рішенням на рівні закону. Можливо, як виключення, на рівні РНБО або Кабінету Міністрів.

У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp

Источник: https://forpost.media/novosti/derzhava-platyla-soniachnym-stantsiiam-brata-rostyslava-shurmy-za-elektroenerhiiu-v-okupatsii-zmi.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top