Фейки про мобілізацію, втечу Зеленського та захворювання військових: добірка дезінформації за тиждень

Російські пропагандисти продовжують вигадувати фейки для дискредитації української влади.

Одним з таких фейків є історія про втечу Президента Володимира Зеленського з України у травні, яку активно поширюють у соціальній мережі TikTok.

Іван Сличко, керівник департаменту медіаграмотності Центру протидії дезінформації при РНБО, розповів, що у мережі поширюється відео, в якому стверджується, що Зеленський під виглядом офіційного візиту до Лондона має намір втекти з України. Проте фактчекери перевірили цю інформацію і виявили, що на сайті видання Politico, на яке посилаються фейкороби, немає матеріалу з таким змістом.

Сличко попереджає про спроби російської пропаганди дискредитувати українське керівництво та радить не піддаватися на провокації ворогів.

Фейк про мобілізацію жінок

Російські ЗМІ, посилаючись на пропагандистський сайт «Страна», поширюють фейк про те, що в Україні планують зробити військовозобов’язаними не лише чоловиків, але і всіх жінок віком від 18 до 60 років. Зазначається, що для цього згідно з позицією пропагандистів було підготовано закон про електронний реєстр військовозобов’язаних, який, за їхніми словами, вже готовий до підписання Президентом Володимиром Зеленським.

Проте фактично закон №10062, який використовували для цього фейку, не містить положень про залучення жінок до військової служби або їх включення до реєстру військовозобов’язаних. Головна мета цього закону полягає в удосконаленні порядку обробки та використання даних у державних реєстрах для військового обліку та надання статусу ветерана війни під час воєнного стану. Закон спрямований на поліпшення взаємодії між державними реєстрами під час оформлення цього статусу.

Крім того, за законом лише жінки з медичною або фармацевтичною освітою можуть добровільно вступити на військовий облік, проте жодне положення не передбачає обов’язкової військової служби для них чи мобілізації.

Пропагандисти систематично створюють дезінформацію щодо мобілізації в Україні, включаючи фейкові повідомлення про примусове відправлення на фронт жінок та дітей.

Фейк про захворювання військових

Російська пропаганда продовжує поширювати дезінформацію щодо нібито масового поширення різних захворювань серед українських військових.

У пропагандистській інформації стверджується, що серед військових ЗСУ ширяться ВІЛ та гепатити B і C, а також небезпека загострюється через відсутність або заборону медичної допомоги. Пропонується, що уряд розпочав «екстраординарні заходи», а саме безкоштовне тестування військових на ці хвороби.

Проте фактчекери вказують, що згадана стаття не містить інформації про «масове» поширення ВІЛ та гепатитів серед українських військових. Співпраця з Головним військовим клінічним шпиталем у Києві була пілотним проєктом, який надає можливість здійснити швидке тестування на ці хвороби та отримати необхідне лікування.

Дані Центру громадського здоров’я показують, що кількість захворювань на ВІЛ серед усіх українців складає понад 11,6 тисяч випадків, проте відомостей про захворювання жінок ЗСУ немає. Щодо гепатиту B і C, було зафіксовано відносно невелику кількість випадків серед українців загалом.

Програма медичних гарантій в Україні включає пакет послуг для ВІЛ-інфікованих, який передбачає безкоштовне тестування, лікування та інші медичні послуги. Таким чином, твердження про «масове» поширення ВІЛ та гепатиту серед військових ЗСУ і відсутність медичної допомоги є безпідставними та недостовірними, що підтверджується даними та програмами, які діють насправді. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/fejki-pro-mobilizatsiyu-vtechu-zelenskogo-ta-zahvoryuvannya-vijskovih-dobirka-dezinformatsiyi-za-tizhden/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top