Історію “тапочків” заммера Запоріжжя забувають, тим часом справу розвалюють

20 вересня поточного року відбулось бозна яке за ліком судове засідання у справі Марченка – Пустоварова – запорізьких високопосадовців, яких підозрюють у організації фіктивних тендерів. На етапі відкриття кримінальних проваджень, у грудні 2017 року, заступника голови Запорізької облради Владислава Марченка та заступника запорізького міського голови Анатолія Пустоварова підозрювали у нанесенні збитків бюджетам Запоріжжя та Мелітополя на суму 87 млн грн.

Минуло майже два роки, слідство завершилось, а»за гратами ніхто не опинився. До відповідальності вдалося притягнути лише одного дрібного посадовця, та й той відбувся хіба що незначним переляком. Більше того, він зберіг за собою посаду, під час перебування на якій привласнював бюджетні»кошти.

Залишились при посадах Марченко й Пустоваров. Політарена спробувала з’ясувати, на якому етапі перебуває розслідування справи та чи був склад злочину у» їх»діях.

Злочин на 87 млн»грн

27 грудня 2017 року Служба безпеки України повідомила, що викрила заступника голови Запорізької обласної ради Владислава Марченка, його брата Марка та заступника запорізького міського голови Анатолія Пустоварова на розкраданні бюджетних коштів міст Запоріжжя та Мелітополя. СБУ спільно з ГПУ провела 30 обшуків у фігурантів справи та вилучила печатки фіктивних підприємств, бухгалтерські документи, блокноти з чорновими записами про надходження коштів на рахунки підконтрольних структур та переведення їх у»готівку.

“У рамках відкритого кримінального провадження правоохоронці встановили, що заступник Голови облради спільно із заступником мера Запоріжжя розробили механізм привласнення грошей під час проведення публічних закупівель комунальними підприємствами регіону”,»йшлося у»повідомленні.

Тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що посадові особи проводили фіктивні тендери на благоустрій парку у Мелітополі та на шкільні спортмайданчики у Запоріжжі з наперед визначеним переможцем. Луценко оприлюднив у мережі Youtube» відео з аудіозаписами розмов, під час яких обговорювались схеми проведення фіктивних тендерів та “відкати” з закупівель. Також була опублікована відповідна переписка учасників»схем.

«Навіси – чик (мається на увазі „відрізання“ частини коштів бюджету – ред.), стадіони – чик, вікна – чик. Три кита – виконані. А скільки виходить? 12, 70 і 20, 90… 102 млн»”,«— йшлося у аудіозаписах. Слова «Стадіони – чик, вікна – чик» стали на Запоріжжі»мемом.

За словами Луценка, під час обшуку Пустоваров втік від слідчих у капцях у»вікно.

Підозри, арешти і вирок»комунальнику

Братам Марченкам та Пустоварову були оголошені підозри. Із заступником мера сталася ще одна біда: несподівано травмував спину і почав пересуватися на візочку для інвалідів. Чи була травма — питання до медиків, однак мешканці Запоріжжя в травмування не повірили. В соціальних мережах травмованого посадовця почали висміювати, порівнюючи з Романом Насіровим, який рятувався від слідчих НАБУ під картатою ковдрою, вдаючи важко»хворого.

Візок не врятував Пустоварова від арешту: йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 1,5 млн грн. Він її вніс та вийшов з-під»варти.

Владислав Марченко та його брат Марк відбулися частковим домашнім арештом, термін дії якого вже закінчився. При цьому перший зберіг за собою посаду заступника голови Запорізької»облради.

Один з учасників фіктивних тендерів, керівник комунального підприємства у Мелітополі Олег Обрезанов, також отримав підозру. Він вирішив співпрацювати зі слідством та погодився свідчити проти братів Марченків. Підозрюваний визнав, що у»2017 році сфабрикував документи щодо закупівель на суму 2,8 млн грн на користь приватного підприємства “Т.О.К.”, яке підконтрольне Марку Марченку. За його словами, Марченки надавали йому вказівки та обговорювали з ним наміри щодо розкрадання бюджетних»коштів.

Обрезанов компенсував завдані збитки мелітопольському бюджету у розмірі 223 350 грн, отримав рік умовно й вже відбув термін. Попри кримінальну справу й вирок він продовжує очолювати посаду директора КП “Мелітопольський міський парк культури та відпочинку імені»Горького”.

Справа Марченка – Пустоварова: 2 роки по»тому

З дня відкриття кримінальних проваджень стосовно зловживання владою запорізькими високопосадовцями пройшло майже два роки, а саме один рік і 10 місяців. До чого прийшло слідство? Брати Марченки та Пустоваров залишились фігурантами розслідування, сума завданих збитків зменшилась у 22 рази, триває судовий процес щодо»підозрюваних.

2 1 479x720 - Нерівність перед законом: як розвалюється справа запорізьких високопосадовців

2 1 479x720 - Нерівність перед законом: як розвалюється справа запорізьких високопосадовців

Прессекретарка прокуратури Харківської області Віта Дубовик розповіла, що на 4 жовтня 2019 року розмір завданої шкоди зменшився з 87 млн грн до 3,8 млн грн. За її словами, дані щодо збитків під час слідчих дій можуть»змінюватися.

“Одна справа коли рахують за документам, інша — коли пройшла експертиза і вже надає свої дані експерт. За попередніми підрахунками, на етапі відкриття провадження, збитки були 87 млн грн. До слідчих надійшла інформація про»те, що махлюють на тендерах, ми взяли інформацію про»всі вказані тендери й написали про попередні дані щодо збитків. У справі було дуже багато епізодів на певну суму, завдання збитків після слідчих дій підтвердилось лише по декількох епізодах”,«— пояснила»прессекретарка.

За її словами, запорізькі спортмайданчики все»ж були побудовані, тож і сума збитків не може бути 87 млн грн. Питання в якості використаних матеріалів та в тому, скільки за них»переплатили.

Дубовик додала, що на суму завданих збитків на майно підозрюваних наклали»арешт.

Розслідування ДБР та (не)участь у схемах депутатки»міськради

Згідно з матеріалами ГПУ у»2017 році, до організації корупційної схеми була причетна депутатка Запорізької міської ради від фракції «Самопоміч» Дарія Трюхан. Вона, за словами Луценко, займалася переведенням грошей в готівку. На оприлюднених аудіозаписах, за версією генпрокуратури, депутатка обговорює зі своєю підлеглою організацію зустрічі підприємця (учасника тендеру) з директором одного з комунальних підприємств Запоріжжя. Однак фігурантом розслідування Трюхан не стала та підозр не»отримувала.

Джерело в Харківській прокуратурі повідомило Політарені, що справу Марченка»— Пустоварова розслідує також Державне бюро розслідувань. За отриманою інформацією, в матеріалах провадження в якості підозрюваної фігурує Дарія»Трюхан.

Ні депутатка “Самопомочі”, ні брати Марченки, ні Пустоваров не є посадовими особами того рівня, які у разі вчинення корупційного злочину підпадають під підслідність ДБР. Тож або джерело в прокуратурі надало хибну інформацію про»те, що справу Марченка»— Пустоварова розслідує ДБР, або»ж у»ній є й інші високопосадовці, про яких публічно не»повідомлялось.

Політарена направила в Держбюро інформаційний запит та у відомстві відмовились надавати»інформацію.

«Державне бюро розслідувань відмовляє у задоволенні запиту на інформацію через невідповідність його предмета вимогам Закону №2939-VI (п. 2 ч. 5 ст. 19, п.4 ч.1 ст. 22)»,«— відповіли в»ДБР.

Трюхан відмовилась коментувати свою можливу причетність до розкрадання бюджетних коштів. За її словами, ЗМІ поширювали неправдиву інформацію щодо неї, не розібравшись у»справі.

“Після всього того, що писали у ЗМІ, я змінила своє ставлення до журналістів. Наразі я»не бачу ніякого сенсу щось комусь коментувати. Два роки вже скільки “гойдали”, скільки розповідали, скільки було неправди. Я не буду нічого коментувати”,«— сказала»депутатка.

Судовий процес не по»суті

Розслідування й судовий процес прокоментував фігурант провадження Владислав Марченко. Справу він називає політичним переслідуванням з боку Петра Порошенка його опонентів. Провину»ж чи невинуватість заступника голови облради, за його словами, має визначати»суд.

«Винна чи невинна людина може визначити лише суд. Ця справа — політичне замовлення. Про це свідчить хоч би те, що інкриміновані мені злочини не входять в компетенцію моїх повноважень. Ми готуємо клопотання до»ДБР по»уже відкритому кримінальному провадженні проти Петра Порошенка щодо переслідування політичних опонентів. Моя справа буде частиною провадження»,»сказав»Марченко.

Заступник запорізького міського голови Пустоваров протягом двох тижнів не знайшов часу для того, щоб прокоментувати провадження стосовно себе, хоча попередньо отримав від Політарени питання, на»які хотілось би отримати відповіді. Не зробив цього і його адвокат та соратник по партії «Опозиційний блок» Ігор»Чумаченко.

До речі, заступник мера Запоріжжя, за словами депутата Запорізької міської ради Віталія Рябцева, продовжує збагачуватися на»схемах.

“Пустоваров — злодій і він бере «відкати» до»20-30% з кожного підряду. Ця інформація в Запоріжжі загальновідома. Жоден підряд з охорони здоров’я, з освіти, по»тих департаментах, які підпорядковані Пустоварову, не проходять без хабарів Пустоварову. Підприємці нам про»це розповідають”,»— зазначив»Рябцев.

Суди щодо справи Марченка»— Пустоварова тривають майже два роки. Провадження щодо розтрати бюджетних коштів так і не почали розглядати по суті: то судді через півтора роки розгляду справи візьмуть самовідвід, пояснивши таке рішення відсутністю належного суддівського досвіду, то адвокати не прийдуть на засідання. Остання спроба розглянути справу по суті відбулась 20 вересня цього року. З п’яти адвокатів Марченків в»суд прийшов лише один захисник та й той попросив перенести розгляд справи. Суд, врахувавши, що сторона обвинувачення не проти, переніс»засідання.

Редактор сайту “Наші гроші. Запоріжжя” Юрій Сідоров, який викриває корупцію в Запорізькій області, впевнений, що ні брати Марченки, ні Пустоваров не опиняться з໴ратами.

“Все розвалиться в суді. П’ять років будуть розглядати справу, відправлятимуть на апеляцію, потім повернуть на повторний перегляд, ще три роки будуть розглядати, потім обвинувачених виправдають у зв’язку з недоведеністю злочинів”,«— іронізує»Сідоров.

За його словами, посадовців рівня заступника голови облради чи заступника міського голови в Україні не»ув’язнюють.

Чи була судова реформа?»»

Кого ув’язнювати, а кого відпустити на волю в цивілізованій країні, звичайно, має вирішувати суд. Тим більше в країні, в якій відбулась судова реформа. Нікого з фігурантів справи Марченка»— Пустоварова, за винятком дрібного чиновника, не притягнули до відповідальності. Стосовно високопосадовців за»два роки не почалось судового розгляду по суті, справа поступово розвалюється в судах. Тож виникає логічне запитання: а»чи була судова реформа в Україні? Рівність усіх перед законом залишається для українців чимось європейським та»фантастичним.

Джерело: politarena.com.ua

Источник: https://forpost.media/glavnoe/istoriju-tapochkiv-zammera-zaporizhzhja-zabuvajut-tim-chasom-spravu-rozvaljujut.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top