Можливі блекаути в Запоріжжі: як захистити своє ментальне здоров’я

Зима 2024 року ризикує повторити минулорічну з віяловимим відключеннями та годинними блекаутами. Довга відсутність світла ускладнює життя не лише фізичними незручностями, коли не виходить поставити телефон на зарядку, але і значно впливає на нас психічно.

Як блекаути виводять нас із ладу та як полегшити своє самопочуття, коли навколо темно — розповідає психологиня вищої категорії Вікторія Капітоненко, передає «Акцент».

“Блекаут — це тотальна втрата контролю. Ми боїмося, бо не можемо контролювати цю ситуацію, бо час відновлення подачі світла, води, газу від нас не залежить”, — розповідає психологиня.

Через відключення світла в нас зростає тривожність, яка може перерости в панічні атаки. Пошук джерела енергії, неможливість зігрітися, збільшена тривалість відключення — це перенавантажує мозок людини і створює значне навантаження на нервову систему.

Тривога та постійний стрес негативно впливають на якість життя та можуть провокувати довготривалі наслідки. Так:

Через стрес збільшується втома, порушується режим сну, бо часом доводиться чекати допізна, щоб зробити якусь справу. Нескінчена темрява негативно впливає на настрій та знижує продуктивність на фізіологічному рівні. Зокрема, вона може стати причиною депресії;Серце починає битися швидше, що вже створює ризик виникнення інсульту або інших серцево-судинних захворювань.

Ментальне та фізичне здоров’я в період відключення світла можна зберегти та мінімізувати ризики досить простими діями. На роботі варто обговорити з керівництвом, що треба зробити для комфортної роботи без електрики, а вдома — розподілити між сім’єю обов’язки. Бажано підготуватися до ймовірних блекаутів та віялових відключень заздалегідь — придбати павербанки, ліхтарики, свічки, гірлянди на батарейках тощо. Це допоможе вам як на роботі, так і вдома, зменшити кількість задач, що потребуватимуть рішення і як наслідок ви зможете краще контролювати ситуацію.

Коли всі речі підготовлені, краще також заготувати варіанти розваг, щоб відволікти себе та своїх близьких від зацикленні на відключеннях. Психологиня радить читати книги, грати в настольні ігри або дивитися всім разом фільми.

Але якщо це все не допомогло і ви або ваші близькі чи діти відчуваєте стрес, тоді спробуйте зробити декілька заспокійливих вправ. Одна з них — Чотири елементи.

Перший елемент — повітря. Для цього покладіть руку на живіт і почни повільно та глибоко вдихати й видихати повітря, рахуючи від одного до п’яти. Наприкінці вдиху слід затримати дихання на дві секунди. Вдихайте, аоки не відчуєте полегшення.

Другий елемент — земля. Необхідно стати біля стіни або сісти в крісло, щоб відчути опору під собою, після чого треба розслабити м’язи.

Третій елемент — вода. Може допомогти навіть ковток чистої води, оскільки під час цього процесу активізується робота симпатичної та парасимпатичної системи. Або пройде напруга в щелепі.

Четвертий елемент — вогонь. . На цьому етапі вправи необхідно лише згадати приємні й теплі моменти свого життя. Подумати про те, що вже зараз є — дім, сім’я, робота.

Ще дві прості вправи, ділиться психолог, — “Метелик” та гімнастика за Джейкобсоном.

“Метелик” допоможе впоратися з надмірним стресом або панічною атакою особливо дитині. Для цього треба покласти руки на плечі хрест-навхрест і по черзі стукати долонями по плечах, на якому вони лежать. Так по черзі «запускатимуться» ліва і права півкуля і паніка відступить.

Гімнастика за Джейкобсоном полягає в тому, щоб щосили стиснути кулаки або сильно напружити прес на кілька секунд, а потім розслабити. Так, розслаблення буде сильнішим, ніж до вправи.

«Зірки розповіли, що перемога вже завтра» — запорізький психолог про небезпеку магічного мислення

Авторка: Вероніка Христіч (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/mozhlivi-blekauti-v-zaporizhzhi-yak-zahistiti-svoye-mentalne-zdorov-ya/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top