Музей історії запорозького козацтва стане інтерактивним

Майбутня експозиція музею історії запорозького козацтва стане безбар`єрною фізично й ментально

На Хортиці триває реконструкція музею історії запорозького козацтва, який через аварійний стан закритий для відвідувань майже сім років. Нагадаємо, що цього року Національний заповідник «Хортиця» увійшов до списку державної програми «Велика реставрація». У рамках програми реконструюють музей історії запорізького козацтва, пагорб Єдності біля музею і «Козацьке коло». Наразі на Хортиці будівельники вийшли на фінальний етап робіт на пагорбі Єдності та завершують реконструкцію фасаду музею історії запорозького козацтва.

Майбутня оновлена експозиція музею історії запорозького козацтва на острові Хортиця стане безбар`єрною фізично й ментально

Музей оновить не тільки будівлю, а й внутрішню експозицію.

Про історію створення музею і про його майбутнє в програма «День. Тема» TV5 розповіла старший науковий співробітник відділу науково-експозиційної роботи Національного заповідника «Хортиця» Наталія Чергик. Вона працює у заповіднику з 1994 року.

— Вперше ідея створення на Хортиці музею історії запорозького козацтва була озвучена в вересні 1965 групою музейників України, які написали лист в міністерство культури України, — говорить Наталія Чергик. — Ініціативу підтримали. І в 1966 році розробили перший тематичний план експозиції. Але в 1972 році змінився ідеологічний курс і на музей подивилися як на прояв націоналізмом, занадто сильне захоплення козацтвом. В результаті музей відкрився 14 жовтня 1983 року, як музей історії Запоріжжя. Козацтво з класово-вільних позицій було представлено в одному розділі.

Але попри зміну теми, завдяки нетрадиційному експозиційного підходу музей не перетворився в рядовий краєзнавчий. Автором експозиції став заслужений художник України Анатолій Гайдамака. Він створив на Хортиці справжній шедевр. Він так зумів поєднати фактуру гранітних стін, масивного скла, брутальний метал вітрин, габаритні й дрібні експонати, що у нього вийшов справжній експозиційний оркестр. Багато її пам’ятають. Думаю, що в музеї історії міста Запоріжжя Анатолій Васильович зміг показати дух козацтва і передати душу Хортиці. Говорити про цю експозицію в минулому навіть якось сумно. Але час йде, воно вимагає змін і ми теж змінюємося.

Наразі ми розробляємо тематичний план нової експозиції, вивчаємо досвід українських та закордонних колег по сучасному музейному простору. Наприклад, звертаємо увагу на проєкт, запропоновані Міжнародною радою музеїв на всесвітній конкурс «Кращий музей року». Він проходить раз на рік, є сайт, на якому можна подивитися всі конкурсні роботи.

Хочу сказати, тренди музейної експозиції — вона має бути простою, лаконічною. В експозиції має бути багато простору для активностей — не тільки для дітей, як ми звикли, а й для дорослих. Виставка має бути інтерактивною. Зараз ми зі співробітниками намагаємось найти баланс між класичним й новим поглядом на експозицію.

За ініціативи Офісу Президента, при сприянні першої леді Олени Зеленської, за участі обласної державної адміністрації та співфінансування компанії Метінвест всі об’єкти на Хортиці мають бути безбар`єрними, тобто доступними для людей будь-якого віку й фізичних можливостей. Й музей, звичайно, не виключення. В оновленому музеї з`явиться можливість пересуватися людям на візках, буде кімната матері та дитини. Й, звичайно, будуть всі зручності для відвідувачів.

Якщо говорити про експозицію, як про інтелектуальний продукт, то тут безбар`єрність буде висвітлена у двох ракурсах. У фізичному — буде тактильний етикетаж, аудіогід, сурдопереклад, експонати будуть представлені на адекватній висоті. Другий рівень — ментальна безбар`єрність: експозиція буде простою, доступною, лаконічною, зрозумілою. Предмет та інформація про нього будуть відкриті для відвідувачів. Будуть використані сучасні технології.

До речі, хоча музей і закритий для відвідувачів, його співробітники активно займаються науково-дослідницькою роботою, проводять екскурсії, тематичні заходи. А частина експонатів, пов’язаних з козацтвом, можна побачити в куренях і церкви історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» і в Музейній студії «Місто за порогами» (виставка «Де є бої, там є герої»). -Ці два об’єкти профінансовані групою Метінвест, — зазначила Наталія Чергик.

Нагадаємо, що на острові Хортиця вперше в новітній історії застосували практику партнерства держави з бізнесом. Група Метінвест стала партнером проєкту розвитку заповідника. Метінвест долучився до проєкту з самого початку та забезпечує супровід ініціатив від зародження ідеї до розробки концепції перетворень, згідно з якою й триває будівництво.

Читайте також: Запорожский фотограф показал осенний закат над Хортицей.

Сообщение Музей історії запорозького козацтва стане інтерактивним появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/muzey-istoriyi-zaporozkogo-kozatstva-stane-interaktivnim

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top