Передача громаді чи продаж «з молотка»? В Запоріжжі вирішують долю центральної районної лікарні

В Запоріжжі вирішується подальша доля Запорізької центральної районної лікарні.

Згідно законодавства, до 1 липня медзаклад мають передати у комунальну власність однієї з громад Запорізької області.

Втім депутати, які мають прийняти рішення про передачу, б’ють на сполох: за їх словами наразі існує реальна загроза закриття лікарні для подальшої здачі будівель ЦРЛ в оренду.

В чому загроза і які є шляхи розвитку подій – в матеріалі.

В чому суть

З минулого року в Україні розпочався процес передачі комунальних закладів громадам. Цьому передував закон № №3614 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи». Законопроєкт розділяє доходи і видатки між бюджетами територіальних громад і районів, відповідно чого більшість районів стали не в змозі фінансувати районні лікарні.

Передача закладу на баланс громади є вкрай важливою, адже приймаючі бюджет, ОТГ мають включити в суму необхідне для лікарень фінансування. Тому для медзакладу важливо потрапити на баланс громади, яка гарантовано забезпечить його належну роботу.

Потужності лікарні

Запорізька районна лікарня є одним з найстаріших медичних закладів регіону. Вона була заснована німцями-менонітами у 1885р. в колонії Розенталь.

Згідно інформації з офіційного сайту ЦРЛ, наразі  КЗ «Запорізька центральна районна лікарня» ЗРР є лікувально-профілактичним закладом Запорізького району, що надає вторинний рівень медичної допомоги. До структури центральної районної лікарні входить:
– поліклініка (основна база) на 340 відвідувань в зміну;

– філія поліклініки в смт Кушугум на 250 відвідувань в зміну;

та стаціонарні відділення на 255 ліжок:

– терапевтичне відділення;

– кардіо-неврологічне відділення;

– гінекологічне відділення;

– дитяче відділення;

– хірургічне (з ЛОР-ліжками) відділення;

– урологічне відділення;

– інфекційне відділення.

Фактично, лікарня здатна закривати запит мешканців на надання медпослуг на території району, саме тому її функціонування є стратегічним питанням для жителів. До того ж, ЦРЛ є єдиним джерелом надання вторинної медичної допомоги в районі.

Потенційні балансоутримувачі

Першою про готовність прийняти майновий комплекс лікарні в повному складі заявила Широківська ОТГ. Відповідне клопотання громада надіслала на ім’я депутатів районної ради. Про намір прийняти окрему будівлю комплексу лікарні заявила також Долинська ОТГ

Запорізька ОТГ офіційно не надсилала клопотання, втім про те, що лікарню варто передати місту, першою заговорила директорка департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторія Ушакова під час профільної комісії депутатів міськради. Потім про необхідність передати лікарню на баланс Запорізької ОТГ заявив радник міського голови Анатолій Пустоваров під час спільного засідання комісій районної ради.

Таким чином у ЦРЛ на сьогодні є два потенційних балансоутримувача – Широківська і Запорізька ОТГ.

Проте у виборі між цими ОТГ є ключовий момент – це позиція профільних комісій, яка в Запорізькій ОТГ відрізняється від позиції  представників мерії.

На засіданні комісії міської ради з питань охорони здоров’я депутати-члени комісії дійшли до висновку, що передача ЗЦРЛ на баланс міста є недоцільною, вона призведе до додаткових навантажень на бюджет міста. І гарантій, що лікарню вдасться фінансувати на належному рівні, немає.

«Заслухали очільницю управління з питань охорони здоров’я пані Ушакову, поставили їй запитання. Зрозуміли, що перехід ЦРЛ на міський баланс не дасть Запоріжжю нічого такого, чого в нашій міській медицині немає. Терапевтичні, хірургічні ліжка, амбулаторія сімейної медицини є і в міській 9-й лікарні. Обладнання, апаратура в ЦРЛ, хоч і функціонуючі, але застарілі», – прокоментував депутат міської ради фракції «Європейська Солідарність» Павло Варванський.

Засідання комісії міської ради з питань охорони здоров’я

Його колега – депутат Олександр Федоров наголошує, що передача лікарні на баланс Широківської ОТГ дозволить місту економити значну суму бюджету.

«Відповідно до реформи системи охорони здоров’я, мешканці міста мають право укласти декларацію із сімейним лікарем та отримати медичну консультацію незважаючи на те, у кого на балансі буде ця лікарня – Запоріжжя чи Широківської громади, –  – Якщо ми вирішимо передати центральну райлікарню до ОТГ, ми нікого не обмежимо, проте це допоможе щорічно економити близько 5 мільйонів бюджетних гривень на рік»,  – впевнений Олександр Федоров.

Гарантії

Парадоксально, але борючись за лікарню, міська влада не обіцяє, що зможе забезпечити її стабільну роботу. На питання, чи дасть Запорізька ОТГ гарантії, що лікарня не буде закрита, Анатолій Пустоваров відповів:

«Такої гарантії не надасть жодна територіальна громада».

Скріншот з трансляції виступу Анатолія Пустоварова на спільному засіданні комісій і коментарі від користувачів

В той час Широківська громада у зверненні про передачу ЦРЛ зазначає, що ОТГ спроможна забезпечити не тільки роботу медзакладу, але й подальний її розвиток.

«Ми переконані в тому, що управління стаціонарною медичною допомогою, тобто вторинним рівнем, може правомірно відбуватися з місцевого рівня за рахунок місцевого бюджету сільської ради відповідно до ст.89 Бюджетного кодексу України. В подальшому громади району, навіть це коло не обмежене, можуть рухатися в напрямку розвинення КНП «Центральна районна лікарня», – йдеться у зверненні голови Широківської ОТГ Дениса Коротенка.

Тож навіщо міська влада бореться за додаткове навантаження на бюджет, в той час, коли у лікарні є потенційний балансоутримувач? На це питання під час спільного засідання комісій представник мерії Анатолій Пустоваров не дав чіткої відповіді.

Також відомо, що цього часу жодної пропозиції щодо подальшого розвитку Запорізької центральної районної лікарні Запорізька міська рада не висловила, і до жодної громади задля вирішення питання подальшої співпраці та розвитку цієї лікарні не зверталася.

Найгірший сценарій

Відстоювати такий «вантаж» для бюджету є сенс тільки у випадку, якщо перетворити неприбуткове підприємство на прибуткове, впевнені інші учасники подій.

Голова фракції «Європейська Солідарність» в Запорізькій районній раді Дмитро Кирильчук зазначає, що найгіршим для лікарні сценарієм в Запорізькій ОТГ може стати поступове зупинення медичних функцій. Говорячи іншими словами – закриття лікарні і здача приміщень ЦРЛ в оренду.

«Ми не можемо прямо звинувачувати міську владу у спробі закриття лікарні, але ми так само не можемо виключати, що в даному випадку мерія лобіює власні інтереси, які не пов’язані з розвитком ЦРЛ. На комісії ми не отримали відповіді, навіщо місту потрібна ще одна лікарня, яка дублюватиме функції десятків інших медзакладів.

В Україні вже траплялись випадки, коли зі зміною балансоутримувачів комунальні заклади просто «йшли з молотка» і перетворювались в офісні центри. Говорячи про Запорізьку ЦРЛ, найгіршим сценарієм в даному випадку може стати тимчасове перепрофілювання на коронавірусний заклад з подальшим відділенням окремих будівель ЦРЛ під здачу в оренду приватній галузі», – зазначає Дмитро Кирильчук.

Що далі

Рішення про подальшу долю лікарні покладене на депутатів Запорізької районної ради. Згідно законодавства, Запорізька районна рада має передати лікарню у комунальну власність однієї з громад району в термін до 1 липня. Тож з кожним днем питання стає все гострішим.

Фракція «Європейська Солідарність» подала проект рішення, який пропонує громадам Запорізької області зібратись для  обговорення та напрацювання дорожньої карти з передачі ЦРЛ. Свою ініціативу депутати обґрунтовують необхідністю вирішувати такі стратегічні питання не лише політичними групами, а з залученням мешканців громад.




Депутати «ЄС» з профільних комісій домоглися, щоб колеги з інших фракцій рекомендували включити проєкт до порядку денного, зокрема, вже є  позитивні результати в медичній комісії, комісії з питань комунальної, спільної власності та комісії з питань депутатської діяльності, регламенту, законності, правопорядку та запобігання корупції. А це значно підвищує шанси, що проект на сесії буде підтриманий більшістю депутатів.

Окрім цього, як повідомив член комісії з регламенту, законності, правопорядку та запобігання корупції, депутат Запорізької районної ради Антон Жук, додатково члени комісії ухвалили звернутися до голови Запорізької районної ради з пропозицію про проведення консультацій між представниками громад найближчим часом не чекаючи самої сесії.

Також  депутати «Європейської Солідарності» переконали інших членів комісії рекомендувати до порядку денного виносити тільки питання щодо розгляду клопотань від Запорізької, Широківської, Долинської ОТГ, а питання вже про передачу лікарні розглядати після проведення круглого столу на базі ЗРР з залученням представників громад.

Forpost стежитиме за розвитком подій навколо Запорізької центральної районної лікарні. Актуальні новини читайте вже в наступних публікаціях.

Аліса Сисоєва

Источник: https://forpost.media/novosti/peredacha-hromadi-chy-prodazh-z-molotka-v-zaporizhzhi-vyrishuiut-doliu-tsentralnoi-rayonnoi-likarni.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top