Українці отримують повідомлення від друзів і залишаються без грошей: як страждають через шахрайську схему

В Україні шахраї створюють цілі програми для виманювання особистих банківських даних. Їх ретельно маскують для того, щоб обман не помітили під час перевірки на PlayMarket. Окрім того, процвітає ще один метод шахрайства: від імені знайомих жертвам надсилають повідомлення із проханням позичити гроші «до завтра».

Про те, як дурять українців і що робити, щоб не стати жертвою злочинців, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

«Будь ласка, допоможи»: як працюють шахраї

Останні кілька тижнів українці масово отримують повідомлення від своїх «друзів» у соцмережах та месенджерах зі схожим повідомленням: «будь ласка, допоможи, позич гроші до вечора». «Я отримала повідомлення від друга, який мені ніколи раніше не писав. Уже збиралася відправити гроші, він мій давній колега. Але тут чоловік каже: а подзвони йому спочатку», – розповідає киянка Олена.

Після дзвінка виявилося, що з облікового запису знайомого Олени такі повідомлення надіслали всім, хто є у списку контактів. За кілька годин шахрай від його імені зібрав 21 тис. грн. Обіг схемників досягає мільйонів гривень.

«Нещодавно накрили такий «офіс» у квартирі. На рахунках було кілька мільйонів гривень. Це насправді одна з масштабних схем. Уже мало хто вірить у дзвінки від імені банку, а знайомим довіряють. Був навіть випадок, коли такі повідомлення від імені одного дуже відомого підприємця надсилали. Щоправда, там пропонували внести передоплату за візит до однієї з країн на ділову зустріч», – розповідає OBOZREVATEL співробітник Кіберполіції, який за посадою не уповноважений давати коментарі.

До речі, найімовірніше, співрозмовник у Кіберполіції мав на увазі Василя Хмельницького, який нещодавно поскаржився на своїй сторінці у Facebook на шахраїв, які від його імені запрошували до США.

Жертвою такої схеми може стати будь-який українець. І підступність полягає в тому, що помітити проблему можна тільки після того, як з акаунту почнуть надсилати повідомлення. Найчастіше причина такої проблеми: відкриття шкідливих посилань.

«Це відбувається так: ви відкриваєте посилання, потім вам пропонують знову увійти у свій Telegram – і після цього ваш обліковий запис уже потрапив до рук зловмисників», – пояснюють фахівці. Про зростання випадків подібних шахрайських схем розповіли у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

У коментарі OBOZREVATEL заступниця директора ЕМА Олеся Данильченко радить:

– якщо ви отримали подібне повідомлення: не надсилайте гроші й одразу ж зателефонуйте тому, хто його відправив;

– якщо з вашого облікового запису переслали такі повідомлення: надішліть тим, хто отримав від шахраїв повідомлення, вибачення та прохання не переказувати кошти, а також замініть пароль у соцмережі. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

В Україні з’явилися нові види шахрайства

«Останнім часом ми фіксуємо зростання кількості випадків шахрайства з обіцянками компенсації. Якщо раніше були повідомлення у Facebook про те, що людям передбачені компенсації і потрібно ввести свої дані, зараз створюють фейкові додатки», – розповідає Данильченко.

Такі програми реєструють у PlayMarket. Працюють вони за такою схемою:

– у соцмережах поширюють інформацію про те, що українці мають право отримати повернення ПДВ, матеріальну допомогу. Іноді в повідомлення додають різні деталі (виплати від ООН, компенсація за наказом Зеленського тощо);

– українці, які реєструються у такому додатку, надають дані своєї картки (номер, СVV, термін дії). Після цього дані використовують для того, щоб вкрасти гроші з картки.

Що цікаво, сам додаток називається нейтрально, наприклад, «Компенсація та повернення ПДВ». Тому автоматична перевірка додатків у PlayMarket ознак шахрайських дій не помічає. Але якщо встановити таку програму на свій телефон, можна втратити всі кошти зі своєї картки.

Як не стати жертвою обману:

– ігнорувати всі повідомлення про будь-які виплати, якщо цієї інформації немає на офіційному сайті Кабміну та (або) Мінсоцполітики;

– якщо ви оформляєте виплату, ніколи не вказуйте CVV, пароль від картки, термін її дії. Жодне відомство не вимагатиме у вас персональних даних.

Загалом потрібно пам’ятати головне правило: будь-яку інформацію, яку ви отримуєте у соцмережах, у месенджерах від «друзів», по телефону потрібно перевіряти. Для цього завжди потрібно звертатися до першоджерела. У випадку з повідомленням від друга – це дзвінок до нього, а в новинах з обіцянками великих виплат – інформація на офіційному сайті уряду або профільного міністерства. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Подписывайтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/ukrayintsi-otrimuyut-povidomlennya-vid-druziv-i-zalishayutsya-bez-groshej-yak-strazhdayut-cherez-shahrajsku-shemu/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top