Українські металурги втрачають виручку

У січні-вересні торгівля металургійною сировиною, напівфабрикатами і прокатом, які входять в цю групу, в цілому принесла бізнесу 6,937 млрд дол. проти 7,736 млрд дол. в минулому році. При цьому продажі в натуральному вираженні скоротилися незначно — на 1,9% до 14,195 млн т. за 9 місяців поточного року просів експорт і готових виробів з металу (труби, металоконструкції, троси та ін.) — до 791,15 млн дол., що на 4,7% менше аналогічного показника 2018 року.

Українські металурги втрачають доходи на тлі триваючого падіння цін на світових ринках і передчуття нової світової економічної кризи. На початку жовтня котирування на основні види продукції, що випускається в Україні, продукції перебували на річних мінімумах і були на 25-30% нижче, ніж в середньому в 2018 р, відзначає аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун. За його даними, вартість квадратної заготовки в жовтні впала на 29% до 350 дол./т (FOB Україна), слябів — на 28% до 373 дол./т, арматури — на 28%, до 400 дол./т, гарячекатаних рулонів — на 28% до 398 дол./т, холоднокатаний рулонів — на 24% до 465 дол./т.

Негативна цінова динаміка головним чином пов’язана зі зниженням споживання сталі в ЄС, основного ринку для вітчизняних виробників, на який йде третина їх експорту. Ще в квітні Worldsteel Association знизила прогноз зростання споживання сталі в єврорегіоні до 0,3%, проти 4,3% в 2018 році. А Eurofer в липні 2019 р відзвітувала про падіння видимого споживання сталі в ЄС на -2,5% в першому кварталі 2019 року.

«Даються взнаки проблеми з Брексітом. Також відчувається зниження темпів економічного розвитку. У Німеччині (уповільнюється — ред.) машинобудування, будівництво. Тому зараз реально відчувається надлишок пропозиції (металургійної продукції — ред.)», — говорить аналітик «Укрпромзовнекспертизи» Олег Гнітецький.

Вкрай негативний вплив на ситуацію в промисловості також надала торгова війна США і Китаю. «Цей фактор був особливо важливим в останній рік, він збільшує невизначеність, зменшує бажання бізнесу розвиватися і ризикувати. Це протистояння легко не вирішиться, і буде тиснути на економічну активність ще довго, кілька років», — додає Хорошун.

На спад ділової активності накладається і хвиля протекціонізму в Європі і США, яка тільки звужує ринки збуту для українських сталеплавильників.

Пішли в простій

В останні кілька місяців ціни настільки низькі, що металургам доводиться працювати на межі рентабельності, відзначає Гнітецький, за оцінками якого експортні продажі стали збитковими ще в серпні. «У них замовлення є, але третина з них не перекриває навіть змінні витрати, не кажучи про те, щоб покривати постійні. Останні місяці, серпень-вересень вже є така тенденція», — пояснює ситуацію на металургійних заводах президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков. За його інформацією, гравці ринку налаштовані песимістично і найближчим часом не чекають поліпшення цінової кон’юнктури.

У зв’язку з цим окремі заводи пішли на скорочення виробництва. Дніпровський металургійний завод (раніше «Петрівка») зупинив частину основних цехів, щоб провести модернізацію виробництва. «Період часу для її проведення обрано, в тому числі, з урахуванням низької поточної кон’юнктури ринків збуту продукції заводу», — повідомили на підприємстві. У зв’язку з глобальною кризою на ринку металопродукції, зниженням показників рентабельності і нестачею обігових коштів тимчасово призупинив частину основних виробничих потужностей Дніпровський металургійний комбінат (Кам’янське). «Електросталь» (Курахово) також заявила про припинення роботи через несприятливу екологічну ситуацію на ринках металопродукції.

Низькі ціни вдарили по показникам Метінвесту. «Запоріжсталь в першій половині 2019 р продемонструвала від’ємний показник EBITDA, -18 млн дол., проти +164 млн дол. роком раніше. Металургійний сегмент Метінвесту за винятком Запоріжсталі (включає Азовсталь, ММК Ілліча, коксохіми, зарубіжні прокатні заводи) погіршив показник EBITDA до 141 млн дол. В 1 половині 2019 року (на 79% менше, ніж 673 млн дол. Роком раніше)», — зазначає Хорошун.

Інші найбільші гравці українського ринку виявилися в тій же ситуації. «Інтерпайп Сталь» за 9 місяців скоротила виплавку сталі на 6,5%. «Арселор Міттал Кривий Ріг», за даними джерел на ринку, з початку року скоротив обсяги виплавки сталі і виробництво концентрату.

Зниження виробництва в галузі зафіксували в «Укрметаллургпромі», за даними якого у вересні виплавка чавуну скоротилася на 4% до 1,75 млн т порівняно з аналогічним періодом 2019 р стали — на 10% до 1,75 млн т., прокату — зросла на 2% до 1,57 млн ​​т.

На зниження конкурентоспроможності українських компаній вплинув і ряд внутрішніх факторів, зазначає Каленков. Зокрема, це щорічне зростання тарифів на залізничні вантажоперевезення, подорожчання електроенергії на 25-30% з початком роботи нової моделі ринку, високі портові збори.

У короткостроковій перспективі дисбаланс на ринку може згладити відкладений попит. «Багато споживачів працюють буквально з коліс, у них низькі запаси, тому є надія, що в першому кварталі 2020 року, коли з’являться замовлення за рахунок відкладеного попиту, ситуація може вирівнятися», — говорить аналітик «Укрпромзовнекспертизи» Гнітецький. У свою чергу, Каленков також прогнозує можливість пожвавлення попиту, проте воно буде тимчасовим, вважає керівник галузевої асоціації: «Може бути короткострокове пожвавлення, але в довгостроковій перспективі, якщо ми говоримо про найближчий рік-півтора, то настрій дуже песимістичний».

uaprom.info

Источник: https://tv5.zp.ua/news/ukrayinski-metalurgi-vtrachayut-viruchku/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top