Вчора в Запоріжжі відбулося урочисте відкриття меморіального комплексу «Загублене кладовище Хортиці».
У 2019 році запорізькі краєзнавці та археологи знайшли стели з кладовища протестантів-менонітів ХІХ–початку ХХ століття, які червоноармійці вмурували у фундамент старої комори. Також науковці припускають, що надгробки навмисно заховали у фундамент самі ж меноніти, щоб зберегти пам’ять про своїх пращурів.
На відкритті комплексу генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко розповів, що хортицька громада менонітів розвивала запорізький край:
Хортицька громада менонітів була дуже економічно розвиненою. За обсягом виробництва сільськогосподарської промислової продукції округ був на третьому місці в Російській імперії після Москви і Варшави. Це була потужна економіка, унікальна духовність і в той же час — велика увага до збереження природи. Саме меноніти в 1910 році створили Хортицьке товариство охорони природи — перше в Російській імперії. Існуючі сьогодні заводи «ЗАЗ» і «Запорізький кабельний завод» — це підприємства, які в минулому були засновані і побудовані менонітів.
Директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко каже, що знищення пам’яті про менонітів – це велика трагедія:
Історія менонітів нерозривно пов’язана з історією України та Запорізької області. Свідченням того, як радянська влада намагалася стерти пам’ять про менонітів, є те, що надгробки використовували в фундаменті колгоспного зерносховища. Це свідчення масштабної трагедії. Ми з’ясували, що таких прикладів знищення було безліч. Наприклад, в Чернігівському районі є колишні пам’ятники Леніну, фундаменти яких облицьовані пам’ятників з менонітських кладовищ.
Приклали руку до створення меморіального комплексу і депутати Запорізької міської ради фракції «Європейська Солідарність»: Вячеслав Зайцев, Микола Бєлий та Євген Мусійченко.
Пан Зайцев запросив мене приєднатися та допомогти відновити історичну справедливість, аби пам’ять про людей, які розвивали наш Запорізький край, жила та процвітала. Я залучив фахових спеціалістів, які підійшли із професіоналізмом до цього питання, та допомогли дістати замуровані плити, — розповідає Євген Мусійченко. — Ми повинні відроджувати пам’ять та знання про наших пращурів, адже це важливо і для майбутніх поколінь.
Вячеслав Зайцев, який має безпосереднє відношення до створення цієї пам’ятки у якості працівника Національного заповідника «Хортиця», згодний із колегою по фракції:
Дуже важливо: берегти наше минуле. Хотів би подякувати людям, які завжди відкликаються на потреби заповідника, запорізьких археологів, реставраторів, співробітників фондів. Ця допомога є дуже важливою. Ми не зупинимося на досягнутому, та запевняємо, що надалі «Меморіал Хортицьких менонітів» розширюватиметься.
Під час відкриття зазначили, що депутат Микола Бєлий долучається до більшості проєктів зі збереження культурної спадщини Запорізького краю.
— Дійсно, завжди намагаємося відкликатися на потреби від працівників Національного заповідника, і дуже приємно бути присутнім на цій по-справжньому історичній події. Хортиця, Запоріжжя частіше за все асоціюються із колискою козацтва, а про епоху менонітів дуже мало відомо. Я вважаю, що цей історичний період нашого регіону має висвітлюватися на рівні з епохою козаків. І хочеться закінчити свою коротку промову лаконічно словами Максима Рильського: «Хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього».
Комплекс розташований біля зупинки громадського транспорту ЦИМЕТ.
Источник: https://forpost.media/novosti/v-zaporizhzhi-stvoryly-memorial-khortytskykh-menonitiv.html
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook