Як будуть відбуватися перетворення на Хортиці

Острів Хортиця зроблять цікавим та доступним для туристів

Цього року Національний заповідник «Хортиця» потрапив до списку державної програми «Велика реставрація». Острів хочуть зробити максимально цікавим і зручним для туристів. Почнуть з реконструкції музею історії запорізького козацтва і Кургану єдності України біля нього.

Дехто висловлює занепокоєння тим, що після великих перетворень острів залишиться без заповідних зон.

Заступник генерального директора Національного заповідника «Хортиця» Світлана Охріменко каже: зміни на Хортиці будуть відбуватися саме в тих місцях, де вже є якась інфраструктура. Зона ж абсолютної заповідності залишиться недоторканою. Про це вона розповіла в ефірі програми «День. Тема» на телеканалі TV5.

День тема

— Наразі острів є уже сильно антропогенно зміненим, близько 75% території. Це колишні сільськогосподарські угіддя, штучні ліси, це вулиці, де мешкають близько 1,5 тисяч жителів. Тому сучасна концепція враховує зміни в тих місцях, де вже існує інфраструктура, і вона потребує реконструкції, або тих ділянок, де територія значно порушена антропогенними діями, — розповіла Світлана Охріменко. — А там, де первісна природа, все залишиться так як є.

Справа в тому, що найбільш цінні наші ділянки, на яких залишились цілинні території, — це, в першу чергу, ділянки вздовж узбережжя, заплава — тобто, всі ті ділянки, які було складно зруйнувати за радянських часів, коли цю територію вважали такою, яку треба освоювати в першу чергу. Сподіваюсь, що зараз, з сучасними поглядами на Хортицю як на святиню, це буде враховано. І все, що залишилось цілим, в нас збережеться і далі.

Світлана Охріменко

За словами Світлани Охріменко, з кожним роком на Хортицю приходять та приїжджають відпочити все більше туристів. І без оновлення інфраструктури буде тільки гірше. Саме для того, щоб врегулювати взаємодію людей з природою, і треба робити перетворення.

Багато говорять і про безбар’єрність Хортиці — тобто, її доступність для людей з інвалідністю, маленькими дітьми, людей похилого віку. Зараз на території заповідника повністю доступний лише історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Саме тут створені умови для вільного пересування людей на кріслах – за допомогою пандусів можна потрапити у кожен музей, кожен козацький курінь, є доступна вбиральня.

— Зробити Хортицю безбар’єрною — цілком реально, але для цього треба докласти зусиль, і робити все з душею. Бо коли проєкти робляться заради проєктів, а не для людей, то можна не врахувати безліч дріб’язків. А для того, щоб врахувати все те, що необхідно для людей з особливими потребами, треба їхня участь на етапі планування, проєктування, щоб вони переглянули, що їм підходить, що треба покращити. Безбар’єрність це зараз дуже важливо, бо багато людей похилого віку, мами з дітьми. А до нас й дістатися важко, якщо немає власного авто — є бар’єр суто транспортний. Це дуже складно, — розповіла Світлана Охріменко.

Якщо ж казати про свідомість людей, то з кожним роком вона змінюється на краще, переконані співробітники заповідника.

— Я працюю в заповіднику з 2004 року. І тоді таких доступних засобів інформації як соцмережі та різноманітні електронні видання, не було. Зараз уже стало багато інформації, наші заходи стали системними, в тому числі були програми проведені на обласному рівні з залученням молоді. І це все дає свої плоди. Все рідше ми бачимо людей, які приходять на Хортицю, щоб зібрати букет, посмажити м’ясо та залишити за собою сміття. Все більше людей сприймають острів як заповідник, — поділилася Світлана Охріменко.

Нагадаємо, що відродження Хортиці відбувається з ініціативи Президента України Володимира Зеленського. В рамках масштабного проекту планується не тільки оновити окремі об’єкти, а й комплексно змінити територію. Це допоможе острову стати одним з ключових туристичних «магнітів» всієї України.

Виконавцями проекту реставрації виступають Міністерство культури і інформаційної політики, Запорізька облдержадміністрація та група компаній Метінвест. Між сторонами підписаний Меморандум про консолідацію зусиль у відродженні острова Хортиця.

Читайте також:  Запорізька Хортиця може стати історико-культурним хабом

Сообщение Як будуть відбуватися перетворення на Хортиці появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/yak-budut-vidbuvatisya-peretvorennya-na-hortitsi

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top