Без води, світла, але з новою сантехнікою: як в Запоріжжі розподіляють бюджетні кошти на ремонт укриттів

З початку повномасштабного вторгнення однією з суттєвих витрат для Запоріжжя стало облаштування укриттів.

В прифронтовому місті, де тривоги можуть тривати цілий день, а обстріли трапляються кожного тижня, мало хто посперечається, що основна частина коштів має йти на належну підготовку бомбосховищ. Проте і в цій гострій проблемі деякі посадовці, вочевидь, побачили поле для вигідних маневрів.

Зокрема, мова йде про ремонт укриттів.


За даними ДСНС, на другий рік повномасштабного вторгнення, в Запоріжжі 53% захисних споруд є непридатними для укриття. І ця цифра не змінюється доволі тривалий час. 

Якщо подивитись звіти міської влади, облаштування сховищ триває постійно, але при більш детальному розгляді виявляється, що часто ремонтні роботи проводяться зовсім не в тій черзі, в якій поступово але в найкоротший термін можна привести до ладу сховища, а в черзі, вигідній для комунальних підприємств-балансоутримувачів та їх підрядників.

Про те, що при плануванні та виконанні ремонтних робот в сховищах міста перевага надається бажанням керівників КП, а не реальним потребам укриттів, на останній бюджетній комісії заявив депутат Запорізької міськради від «Європейської Солідарності» Олександр Константинов.

«Я за системний підхід до приведення сховищ в належний стан, війна скоріш за все швидко не закінчиться і нам треба продовжувати працювати над забезпеченням мешканців міста сховищами. Але коли ми на комісії заслуховуємо деяких керівників, то стає зрозумілим, що немає єдиного системного підходу, балансоутримувачами сховищ є різні КП департаменти та управління і ніхто з них не знає, що роблять інші, а розподіл бюджетних ресурсів на ці завдання відбувається не за пріоритетами по кількості мешканців в тому чи іншому районі і по забезпеченості мешканців того чи іншого району сховищами, а між комунальним підприємствами та департаментами, які на власний розсуд визначають що і де ремонтувати.

До того ж коли читаєш перелік запланованих робіт, то бачиш, що в деяких сховищах немає ані електромереж, ані води та каналізації, але заплановано поміняти сантехнику і не заплановано забезпечити водопостачання. Як таке можна допускати? Таким чином ми не ефективно витрачаємо гроші громади. Звертаюсь до відповідних керівників негайно навести лад в цьому питанні!», – наголосив Константинов.

За останній рік в освоєнні бюджетних коштів були й протилежні приклади – коли одне укриття облаштовували за ринковою вартістю декількох.

В червні таке «люксове» сховище під час перевірки виявив депутат Запорізької міської ради Микола Бєлий. На укриття по вул. Незалежної України міська влада витратила чотири мільйони гривень. Більш того, організація, якій підпорядковане це сховище, звернулась до міськради з проханням найняти охорону вартістю 750 тисяч гривень на рік. Звичайно, за бюджетні кошти.

Цікаво, що основною «родзинкою» цього дороговартісного сховища виявилось те, що ним…ніхто не користується.

«Все зроблено гарно, але, звичайно, є питання по вартості. Близько чотирьох мільйонів вартість облаштування цього бомбосховища. Ринкова це ціна, конкурентоспроможна, чи знову хтось заробив і хтось освоїв кошти?», – зазначив Микола Бєлий.

«Укриття оснащене системою вентиляції з рекуперацією, генератором, санвузлами та іншим. Тільки відчуття, що в даному приміщенні окрім охоронця нікого не буває, навіть упаковування з матраців не було знято», – прокоментував в ході ревізії депутат.

Він наголосив, що наразі такі умови є лише в двох з двохста схожих запорізьких укриттів.

Попри те, що половина укриттів в місті є непридатною для використання, в Запоріжжі міська влада разом з призначеними ними керівниками КП все одно намагаються збільшити кошти на їх обслуговування.

В фінансовому плані на 2023 рік планується збільшення кількості працівників КП ВЕРЖО 7. Як зазначила на засіданні бюджетної комісії керівниця підприємства Лілія Шкаран , це пов’язане з «необхідністю обслуговування укриттів». Також КП планує залучити додаткові кошти-фінансову підтримку з бюджету міста на виконання ремонтних робіт в укриттях. При цьому підприємство на початку року мало позитивний баланс в 8 млн гривень, на сьогодні на рахунку КП більше 20 млн грн. коштів, при цьому наявна заборгованість у сумі близько 15 млн грн. перед концерном «Міські теплові мережі».

При цьому чітко пояснити, на які саме ремонтні роботи і де КП планує використовувати додаткові кошти керівниця підприємства не змогла, про що йдеться в протоколі комісії.

Тим часом за інформацією ДСНС з 2569 перевірених укриттів готовими для використання є 1205 об’єктів, неготовими – 365, а зачиненими (!) –1011 об’єктів. Чи знайдеться в збільшеному за бюджетні кошти штаті комунальників хоча б ті, хто зрештою відкриє укриття в прифронтовому місті – питання риторично-саркастичне.

Системно з бюджету на різні КП виділяють кошти на ремонти та облаштування сховищ. Наприклад, тільки на прибирання і охорону укриттів, які підпорядковуються КП «Запоріжремсервіс», виділили 4 мільйони гривень, повідомляв ЗЦР.

При цьому переможницею тендеру стала запорізька фірма «Дінатрон-Груп», пропозиція якої була дорожча за конкурентів – підприємство «Клінінг-Про». Окрім цього фірма, яка виграла торги, мала невідповідності в документі, які так і не спромоглася усунути.

Ще один приклад – модульні бетонні укриття, які почали монтувати в центрі Запоріжжя.

Згідно з даними порталу Prozorro, усього таких укриттів закуплено містом на суму 12 мільйонів 120 тисяч гривень – це близько 28 штук. Одразу після оприлюднення інформації запоріжці ініціювали створення комісії, яка має перевірити вартість модульних укриттів, адже за даними сайту закупівель їхня ціна значно перевищує ринкову.

Немаловажним є факт, що встановленням займається компанія ТОВ «Керуюча компанія Буд Сіті», яка була створена лише у вересні 2020 року, із статутним капіталом 10 тисяч гривень. Директоркою компанії є Діденко Євгенія Костянтинівна. Як повідомляють, у запорізьких соцмережах, згідно її номеру який був вказаний у тендерній документації, Євгенія Діденко на останніх місцевих виборах, курувала членів ДВК у Хортицькому штабі партії «Єднання», Володимира Буряка.

Схожа ситуація раніше виникла і з табличками – наприкінці минулого року влада Запоріжжя замовила виготовлення табличок-вказівок «Укриття» на загальну суму понад 1 мільйон гривень. Всього таких вказівок зробили 1,5 тисячі штук. Загалом виходить, що одна табличка обійшлась у 687 гривень, при тому, що ринкова ціна табличок є дешевшою майже вдвічі.

Договір підписали по безконкурсній процедурі з ФОП Петрунь Тетяною Михайлівною. Вона стала бізнесвуменкою за три місяці до переможного тендеру.

Подібні дії влади, беззаперечно викликають хвилю обурення серед міського населення, та залишають сумніві у ефективній роботі органів управління на користь мешканців Запоріжжя під час війни.

Софія Карачинцева

Фото: ЗЦР

У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp

Источник: https://forpost.media/novosti/bez-vody-svitla-ale-z-novoiu-santekhnikoiu-iak-v-zaporizhzhi-rozpodiliaiut-biudzhetni-koshty-na-remont-ukryttiv.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top