У Запоріжжі помітно здорожчали овочі й молочні продукти: як змінилися ціни за рік

ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області надала дані щодо порівняння цін на продукти харчування в 2023 и 2024 роках. Деякі товари значно подорожчали, але в цілому споживча інфляція сповільнилася.

Про це повідомляє Акцент з посиланням на Держпродспоживслужбу.

Ціни на продукти в Запоріжжі

За результатом проведеного аналізу динаміки цін на основні продукти харчування встановлено, що у січні 2024 року порівняно з січнем 2023 року, знизилися ціни на борошно пшеничне – на 3,1%, батон – на 10,7%, хліб пшеничний – на 2,5%, крупу гречану – на 45,9%, яйця курячі – на 6,8%, олію соняшникову – на 18,3%, цибулю – на 53%, моркву – на 41%.

У той же час зросли ціни на макаронні вироби – на 7,9%, хліб житньопшеничний – на 7,9%, крупу вівсяну – на 4,8%, свинину – на 13,5%, яловичину – на 23,5%, тушку курячу – на 2,5%, молоко – на 17,5%, масло вершкове – на 7,9%, сметану – на 6,4%, цукор – на 0,6%, капусту – на 22,6%, буряк – на 65,8%, картоплю – на 113,3%.

Причини зростання цін

Основними причинами підвищення цін на хліб є зростання витрат на основну та додаткову сировину (5%-8%), електроенергію (44%), паливномастильні матеріали (20%), а також підвищення рівня мінімальної заробітної плати (6%).

З сезонним фактором пов’язано коливання цін на яйця, м’ясо, овочі.
Різні види м’яса протягом року здорожчали по-різному: найменше за рік зросла ціна на курятину, найбільше – на свинину, сало, яловичину.

На тлі зростання закупівельних цін дорожчають молочні продукти. Аналітики пов’язують це з нестачею молочної сировини на внутрішньому ринку. Переробним підприємствам доводиться конкурувати за сировину і купувати її у фермерів, які пропонують вищу ціну.

Дорожчають також і логістичні послуги, зростають витрати на корми, оскільки збільшується собівартість їх виробництва, змінюються ціни й на інші закупівельні інгредієнти. Вартість соняшникової олії знизилася завдяки новому врожаю та падінню світових цін.

Сезонно зростає ціна на яйця — від вересня до грудня на ринку вже майже немає продукції господарств населення.

На овочі, які входять до борщового набору, з початку року зазвичай
спостерігається невелике підвищення — 2-3% щомісяця, що пояснюється тим, що овочі та фрукти в цей час зберігаються на спеціалізованих складах, де забезпечується необхідна температура для збереження продуктів, що своєю чергою потребує фінансових витрат.

Прогнози щодо цін на продукти в Запоріжжі

В січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року інфляція становила 0,4%, а порівняно із січнем 2023 року – 4,7%. За прогнозами аналітиків у перші місяці 2024 року вона залишатиметься близькою до поточних рівнів, однак помірно зросте у другому півріччі та наприкінці року становитиме 8,6%. Це зумовлюватиметься передусім вичерпанням ефектів надсприятливих погодних умов на пропозицію продовольства та зростанням витрат бізнесу, зокрема на оплату праці. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/u-zaporizhzhi-pomitno-zdorozhchali-ovochi-j-molochni-produkti-yak-zminilisya-tsini-za-rik/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top