8 березня: рецепти рівних прав та можливостей

8 марта 2019

8 березня: рецепти рівних прав та можливостей

Міжнародний день жінок. Останнім часом багато йде суперечок та дискусій: чи лишати це свято для українців. Про 8 березня, можливості жінок та пропозиції чоловікам щодо подарунків коханим – читайте в інтерв’ю з Тамаром Огородовою, головою правління БФ «Єдність за майбутнє», керівницею великого проекту в Запорізькій області «Просування жінок у політику».

вято 8 березня стало традиційним у радянські часи. Йшла мова про рівність економічну, щоб ми мали можливість використовувати всі ресурси для свого розвитку, розвитку сім’ї. Жінку почали отримувати привітання, і якось забували, що існує нерівність в можливостях між жінками і чоловіками. Хоча рівні права гарантовані Конституцією. Але важко сказати, що жінки мають рівні можливості у нашому суспільстві… Після того як Україна, стала незалежною, навіть забула про те, що жінок треба долучати до влади. Чоловіки почали без жінок керувати державою.

Чоловіки вже суперечать: «Про що Ви говорите? Які права жінок в Україні порушуються? Робота є. Навчатися можна. Освіту вищу отримують». Тож в чому ж утиски прав жінок в нашій державі?

Мова йде не про утиски. Завжди це підкреслюю, коли зустрічаюсь і читаю лекції, провожу семінари і тренінги. Подивимось, чи є у нас рівні можливості. Так, права у них рівні. Але навіть з тих рівних прав не завжди жінка мала право працювати там, де вона хотіла. Було досить велике обмеження, майже 300 професій, де жінка не мала права працювати, бо держава їй заборонила. Обмеження прав жінок – це вже нерівність. А можливості, чи є рівні можливості у жінки? Давайте подивимось на наш топ-менеджмент. Серед них Ви бачите жінок? Подивимось на уряд. Всі роки нашої незалежності вклад жінок міністрами (міністерками) було тільки 5% жінок. Кабмін колегіально приймає рішення. І якщо сьогодні думка у чоловіків така, а у жінки інша, то якщо вони будуть голосувати за якесь питання, то проголосують чоловіки. Результат – бачимо найнижчі соціальні стандарти у Європі. «Як прожити на пенсію? Як прожити на мінімальну зарплату? Як прожити на ті виплати на діточок?» – задають всі питання. Це чоловіча політика. Немає участі жіночого інтелекту, практицизму для того, щоб все ж таки десь піклуватись про ті соціальні сфери, які сьогодні у нас в занепаді нажаль, і не розвивались, а виживали протягом цього періоду.

Тобто Ви чітко пов’язуєте низькі соціальні стандарти і відсутність жінок в політиці?

Обов’язково. І це не тільки я пов’язую. Подивимось на Данію, Норвегію, Швецію, Фінляндію і т.і. країни – вони досягли паритетної демократії. У них представлені чоловіки і жінки майже паритетно 50/50. Вони підтримують цю систему вже протягом 30-40 років. Міжнародна спільнота – Євросоюз, ООН – сьогодні пропонують країнам світу саме таку прогресивну модель, яка  дає потужний розвиток демократії. І не тільки демократії, а навіть й економіці. Сьогодні прорахували навіть українські економісти в Мінекономіки: якщо гендерна рівність буде досягнута, паритетна рівність у всіх сферах життя, то валовий національний продукт збільшиться на 4%. Це дуже велика цифра на сьогоднішній день. Це незалученість жінок в тій чи іншій сфері, а також незалученість чоловіків в деяких сферах. Зараз дуже багато сфер, де йде фемінізація, і це теж не на користь.

Давайте від загального до конкретного, від загальних всеукраїнських питань до запорізьких.  Турбують всіх нас – кишені, наскільки кишені чоловіків відрізняються від кишень жінок, наскільки більше заробляють одні чи інші?

– Зачитаю: «Запорожская область в первом квартала 2018 среднемесячная заработная плата женщин была 6663грн, у мужчин 9109грн. Второй квартал увеличилась зарплата у женщин 7357грн – это средняя по области, а у мужчин 10120грн. Как видите, разница почти в 3000грн. Эта разница в зарплате есть и сегодня.

8 березня: рецепти рівних прав та можливостей

Чому так стається? Недооцінюють фаховість жінок?

-Ні, я думаю, що чоловіки як годувальники не можуть піти на маленьку зарплату. Він іде, працює на одній, на двох роботах, він йде на більш тяжку роботу працювати для того, щоб кормити сім’ю. Жінки, враховуючи те, що вона за чоловіком, чоловік більше заробляє і можуть собі дозолити працювати на роботі з меншою заробітною платою – це стереотип. Але іноді буває, що жінка заробляє набагато більше чоловіка. І зараз вже потроху це вирівнюється.

І сьогодні про гендерну рівність ми говоримо як про рівні можливості у цьому суспільстві, що чоловік також мав такий захист. Маємо: термін життя чоловіків – 66 років, термін життя жінок – 76 років. На 10 років різниця терміну життя чоловіка і жінки в Україні. Давайте подивимось, як же це в тих країнах, де більш високий рівень економічного розвитку, більш  високий рівень соціального захисту і соціальних стандартів і там, де паритетна демократія. Там різниця вікова теж є, але вона 2-3 роки, не більше.

Запорізька область долучається до «Просування жінок в політику». Як це на практиці виявляється?

-Треба політична воля. Сьогодні близько 1700 міст Європи підписали європейську хартію рівних прав і можливостей жінок і чоловіків. І до цієї європейської хартії долучитись може кожне місто, навіть невеличке місто, таке як Вільнянськ. Він першим в Запорізькій області доєднався до цієї хартії. Протягом 2 років вони розробляють 5-річний план впровадження гендерних стандартів – стандартів рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, рівних прав для всіх, хто проживає в такій громаді. Це рівні права і для людей з інвалідністю, людей похилого віку, дітей з інвалідністю. Це дуже гуманна ідея. І добре, якщо міста починають у свою політику враховувати цю складову.

Порівняємо на прикладі.  Невеличкий гендерний бюджетний аналіз зробила сільська рада Гнаровська. Юлія Макаренко, депутатка, секретар ради зробила гендерний бюджетний аналіз, як розподіляються кошти між дітьми, які їдуть до школи. Там були 2 складові: харчування і довезення до школи. І виявилось, що тільки 47% користуються цією програмою. А інші діти, які їздять в інші школи, вони не можуть скористуватися цим автобусом. А податки платять усі мешканці цього села. Діти з інвалідністю не харчуються і не їздять. Що для них ця програма передбачає? Зараз сільська рада зовсім переглянули цю програму. І я можу наводити таких прикладів багато.

Спілкувалась з Іриною Івановою – це керівник відділу управління економіки Мелітополя. Там роблять гендерний бюджетний аналіз програми естетичного виховання дітей в музичних, художніх школах і т.д. Виявилось, якщо в 14 років дитина захотіла навчатися в такій школі, то немає такої можливості. Бо термін освіти – 7 років. А вже після 18 вона не може там навчатись. І тому їм відмовляють. Тепер  думають, яким чином зробити так, щоб всі могли використовувати ті кошти, які громада сьогодні дає на школи естетичного виховання.

Коли в Запорізькій області мешканці відчують результати бюджетування з урахуванням рівних можливостей?

Запорізька область вже 3 роки займається гендерним бюджетним аналізом. Створено робочу групу, яка робить такий аналіз кожен рік якоїсь окремої програми. У цьому році це освіта, минулого року була служба у справах дітей і центри реабілітації дітей. Це була і програма по лікуванню наркозалежних, соціальна програма по утриманню в інтернатних закладах людей з психоневрологічними захворюваннями, а також в геріатричних пансіонатах людей похилого віку. І ці програми виявляють ті моменти, які треба коригувати. Хотілося б, щоб депутати більш уважно придивлялись. Бо сьогодні я бачу, що виконавча гілка влади працює над цим, але я не чула, щоб депутати запросили того ж голову фінансового департаменту і задали питання: «Які коригування вже внесли у зв’язку з гендерним бюджетним аналізом?».

Проект, яким Ви керуєте, це «Просування жінок у політиці». Зараз яскравий виборчий процес в Україні відбувається – вибори президента України. На Ваш погляд, наскільки права жінок і чоловіків враховані саме в цьому процесі?

Цей процес моніторимо. Нас цікавить, щоб не було антигендерних проявів, щоб оцінювали кандидатів як людину, яка може зробити той чи інший внесок у розвиток нашої держави. А не оцінювали її з гендерної точки зору жінки або чоловіка. Ми поза політикою, ми благодійний фонд, працюємо з великими донорами і партнерами. Будемо раді, якщо б ми не побачили в запорізьких ЗМІ антигендерних або якихось гендерно-сексуальних оцінок того чи іншого кандидату з точки зору його статі.

Повернемось до свята 8 березня. Ваша точка зору, чи треба залишити це свято день боротьби за права жінок в Україні?

-Думаю, що треба. Бо цей вихідний дуже потрібен і жінкам, і чоловікам для того, щоб побути з діточками, для того, щоб надати якусь ще краплиночку тепла і поваги жінкам. Що б я зробила? Є Міжнародний день чоловіків у листопаді, я б зробила його вихідним. Для того, щоб поважати і жінок, і чоловіків, і намагаємось для тих і для інших зробити в суспільстві рівні можливості.

Источник: https://www.inform.zp.ua/2019/03/08/57293_8-bereznya-retsepti-rivnih-prav-ta-mozhlivostej/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top