Музей історії запорізького козацтва терміново потребує ремонту

Незвичайна споруда, яку побудували ще в 1983 році, сьогодні знаходиться в аварійному стані та потребує капітального ремонту. Влада обіцяє усунути аварійність до кінця поточного року, однак це не знімає питання реконструкції і музей й надалі буде закритим для відвідувачів.

Сьогодні, 8 квітня, до будівля Музею історії запорізького козацтва, що на Хортиці, відбулося виїздне засідання голови ЗОДА та директора Національного заповідника Хортиця Максима Остапенка.

Максим Остапенко розповів в якому стані знаходиться будівля, і що потрібно зробити щоб привести будівлю до ладу. Справа в тому, що оглядовій майданчик, який розташовано на даху будівлі музею пішов тріщинами. Два перпендикулярні розломи руйнують дах споруди, та призводять до попадання води в середину. Через що страждають експонати. Усього в музеї 63 пам’ятки археології та історії. Серед них унікальні діафрагми, які неможливо перенести в інше місце, тому що вони збирались на місці — в самому музею. Вартість одного лише полотна, діафрагми стартує в наш час від 250 тисяч доларів. Таких об’єктів в музеї декілька. Наразі їх максимальну убезпечили від протікання даху. Інші об’єкти перенесені в інші виставкові зали по місту Запоріжжя, чи стоять запаковані в самому музеї.

Як пояснює ситуацію Максим Остапенко — під час здачі об’єкту у 1983 році вже було більше 70 недоробок, оминаючи які, будівлю все ж таки запустили в роботу. Пропускна спроможність планувалася 25-40 тисяч людей на рік, а у кінцевому результаті музей відвідувало по 250 тисяч людей на рік. За день приїздило до 90 автобусів.

Це призвело до пришвидшення руйнування. Декілька років тому вже намагалися зробити реконструкцію даху. Той дах, який було зроблено з початку — 1,5 метри шару тепло та водоізоляції, асфальту, покриття тощо, давив на стіни споруди. Його було замінено на більш сучасний та тонкий, але не врахували технічні шви та водовідвід, через яке почалося ще більше протікання. До 3 тонн води за рік тисне своєю масою на покрівлю, стікаючи через невеликі отвори. Це у свою чергу створює тиск на облицювальні плити, які йдуть по краю оглядового майданчику. Ще декілька років тому вони почали відпадати. Вага однієї такої плити — 70 кілограмів.

До кінця року обіцяють почати реалізацію усунення аварійності до кінця поточного року, та розпочати роботи по проєктуванню реконструкції будівлі в цілому. Скільки приблизно це може коштувати — поки відповісти не можуть, адже різні організації, які хотіли б взяти участь в проєкті реконструкції називають різні суми. Єдине про що впевнено кажуть в обласній адміністрації, що це проєкт не обласного рівня і фінансування має виділятися із державного бюджету.

Будівля знаходиться в аварійному стані, просідає, в деяких місцях можна побачити, що стіни дали усадку на 20 сантиметрів. На стелі в середині будівлі висять сталактити. Але будувати нове приміщення для музею, на думку Максима Остапенка, вийде дорожче. Взяти до уваги хоча б переміщення діафрагм, вартість кожної перевищує 250 тисяч доларів.

Читайте також: У Запоріжжі 50-річний чоловік отримав ножове поранення: постраждалого госпіталізували

Источник: https://forpost.media/novosti/muzey-istorii-zaporizkoho-kozatstva-terminovo-potrebuie-remontu.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top